Reference 278381RBR-0031
About this watch
Key Features
- Stunning floral silver dial
- Rose gold accents for added luxury
- Rolex Caliber 2236 movement with chronometer certification
- Water resistance up to 100 meters
- Sleek profile suitable for various occasions
- Strong resale value
- Limited availability at authorized retailers
Specifications
- Brand
- Rolex
- Family
- Datejust 31
- Model
- Datejust 31 Stainless Steel - Rose Gold / Diamond/ Silver - Floral / Oyster
- Reference
- 278381RBR-0031
- Movement
- 2236
- Movement Features
- Hours, Minutes, Seconds
- Date
- Chronometer
- Case
- 31mm
- Dial Color
- Silver
- Crystal
- Sapphire
- Water Resistance
- 100
Current Listings
Rolex Datejust 31 Two-Tone Black Roman Dial 178241 — Like New Condition, Watch Only
- Condition: Like new condition
- Case size: 31mm diameter
- Lug to lug length: 37mm
- Thickness: 11mm
- Condition: Like new
- Case size: 31mm diameter
- Lug to lug length: 37mm
- Thickness: 11mm
1996 Midsize Rolex Datejust 31mm 18k White Gold 68279, freshly serviced
1996 Midsize Rolex Datejust 31mm 18k White Gold, freshly serviced and comes with a 1 year in-house warranty.
- Condition: some light scratches, freshly serviced
- Case diameter: 31mm
- Material: 18k White Gold
- Year of manufacture: 1996
Rolex Datejust 31mm Pink New 4/2026, $10.3k
The Rolex Datejust 31mm Pink is a new watch available for purchase.
- Condition: New
- Payment: Wire or Credit Card (+4.9% & 4 days clearance)
- Warranty: 2026
Rolex Datejust 31- Rose Gold- Chocolate Dial- 278275
This Rolex Datejust 31mm features a rose gold case with a chocolate dial and six diamonds. The watch comes with a green box, pamphlets, and a warranty card from December 2022, as well as a balance of factory warranty.
- Condition: Excellent preowned
- Case material: Rose Gold
- Diameter: 31mm
- Diamonds: VI
Rolex Datejust 31 Diamond Bezel - 278381 - Silver Diamond - Two Tone - 31mm
This Rolex Datejust 31 features a silver diamond dial and a two-tone rose gold bezel. It has a 31mm case size and an automatic movement with date functionality.
- Condition: Pre-Owned - Mint Grade
- Case material: Two Tone Rose Gold
- Diameter: 31mm
- Bracelet type: Oyster w. EZ Link
Rolex Datejust 31 - 278271 - Rose Roman - Steel & Rose Gold - 31mm - Like New
This Rolex Datejust 31 features a rose Roman dial and is made from stainless steel and rose gold, measuring 31mm in size. It's an automatic-date watch with a jubilee bracelet.
- Condition: Pre-Owned - Like New
- Case size: 31mm
- Dial type: Rose Roman
- Bracelet type: Jubilee
Rolex Datejust 31 Green Flutted Jubilee 278274 Complete 2023
- Condition: mint condition
- Bracelet length: Jubilee bracelet
ROLEX Midsize 68273 White dial Datejust 31MM
The Rolex 68273 is a midsize Datejust watch with a white dial and Roman numerals, featuring an 18K gold/stainless steel case design measuring 31MM in diameter.
- Condition: pre-owned
- Case material: 18K gold/Stainless Steel
- Case size: 31MM