Reference 5077/100R-036
Key Features
  • Rose gold case with diamond-set bezel
  • Multi-color enamel dial featuring beautiful orchids
  • Patek Philippe caliber 240 automatic movement
  • Dauphine hands for accurate timekeeping
  • 48-hour power reserve and 21,600 vibrations per hour
  • 30m water resistance
  • Comfortable fit and lightweight design
Specifications
Brand
Patek Philippe
Family
Calatrava
Model
Calatrava 5077 Rose Gold / Diamond / Orchids
Reference
5077/100R-036
Movement
240
Movement Features
  • Hours, Minutes
Case
Rose Gold 37mm
Dial Color
Multi-Color
Crystal
Sapphire
Water Resistance
30
Current Listings
Patek Philippe Calatrava Officer Case -5153G -Black -White Gold-38mm -Excellent
  • Condition: Pre-Owned - Excellent
  • Case size: 38mm diameter
  • Bracelet type: Black leather strap
  • Buckle material: White gold
Posted at
Mar 27, 2025, 11:34 PM
Active
Patek Philippe Calatrava  - 6119R-001 - Silver - Rose Gold - 39mm - Mint
  • Condition: Pre-Owned
  • Case Size: 39mm diameter
  • Bracelet Type: Brown Leather Strap
  • Dial Color: Silver
Posted at
Mar 26, 2025, 7:56 PM
Active
1950's Patek Philippe 18K YG Calatrava 1589J
This 1950s Patek Philippe Calatrava features a 36mm 18K yellow gold case and silver partial Roman numeral dial with original 18K yellow gold hands.
  • Condition: Excellent, considering its age
  • Case size: 36mm
  • Diameter: 36mm
  • Bracelet type: Grey Molequin strap
Patek Phillipe 18K WG Calatrava 570 Silver Dial
The Patek Phillipe Calatrava 570 features a 35.5mm 18K white gold case, silver dial, and original hands in excellent condition.
  • Condition: Excellent
  • Case size: 35.5mm diameter
  • Bracelet material: New dark blue suede Molequin Strap
Patek Philippe 18k YG Calatrava 2509J
The Patek Philippe Calatrava 2509J features an 18k yellow gold case and a silver dial, housed in a 35mm diameter case.
  • Condition: Excellent, with minor scratches on the case and some light wear on the strap
  • Case size: 35mm diameter
  • Material: 18k yellow gold
  • Serial number: 672XXX
NEW 2022 Patek Philippe Calatrava 39mm 5227R Rose Gold Ivory Dial
  • Condition: Brand new/unworn
  • Box And Papers: Yes
  • Warranty Papers: 2022 dated
  • Manual Register Booklets: Included
Mar 11, 2025, 8:13 AM
Patek Philippe Calatrava 39mm 6119G-001 Grey Dial Unworn 2023
This Patek Philippe Calatrava features a 39mm white gold case, grey dial, and black alligator strap. It comes with full documentation, including box and papers dated 2023.
  • Condition: unworn
  • Case material: white gold
  • Bezel material: white gold
  • Strap type: alligator
Mar 7, 2025, 10:50 AM
Patek Philippe Calatrava 6000G with Papers
This Patek Philippe Calatrava 6000G is a high-end watch from 2009 with papers included in the sale.
  • Condition: Very good. Polish to be mint.
  • Year: 2009
  • Location: Tennessee
LNIB Patek PHILIPPE 6119G WHITE GOLD CALATRAVA CLOUS DE PARIS 2023 FULL SET
A 2023 Patek Philippe Calatrava in white gold with a charcoal gray dial and manual winding movement.
  • Condition: Like New, Unpolished
  • Case size: 39mm