Reference IW3757-04
Key Features
  • Automatic movement with chronograph function
  • Perpetual calendar module for accuracy
  • Sleek black dial with Arabic numerals
  • Stainless steel case for durability
  • Sapphire crystal for scratch resistance
  • Water resistance up to 60 meters
  • Limited edition with only 50 units produced
Specifications
Brand
IWC
Family
Pilot
Model
Pilot's Watch Spitfire Chronograph Perpetual Calendar Stainless Steel / Black / Sincere
Reference
IW3757-04
Movement
79261
Movement Features
  • Hours, Minutes, Small Seconds
  • Date, Day, Month, Perpetual Calendar, Year Indicator
  • Chronograph
Case
Stainless Steel 42mm
Dial Color
Black
Crystal
Sapphire
Water Resistance
60
Current Listings
  • Condition: Like new, except for a tiny ding on outer left lower lug
  • Strap Type: IWC bracelet and Blue IWC leather strap
  • Warranty Valid Until: 2031
Posted at
May 2, 2026, 10:23 AM
Active
  • Condition: Excellent (pre-owned, minimal wear)
  • Case size: 40mm diameter
  • Case material: Stainless steel
  • Movement: Automatic
Posted at
May 2, 2026, 10:12 AM
Active
  • Condition: Great (pre-owned, light wear)
  • Case Size: 40mm diameter
  • Movement: Automatic (IWC Calibre 32111)
  • Condition: Excellent
  • Case size: 44.5mm diameter
  • Movement: In-house automatic chronograph movement
[WTS] Miltado ML05 Homage To The Hamilton Field Watch and a Militado ML21
Homage To The IWC Pilot Watch
Miltado ML05 Homage To The Hamilton Field Watch and a Militado ML21 Homage To The IWC Pilot Watch
  • Condition: Very good to excellent
  • Movement: Ronda 515 quartz
  • Case diameter: 38mm (ML05), 37.5mm (ML21)
  • Water resistance: 100M
May 1, 2026, 5:53 PM
Homage To The IWC Pilot Watch
  • Case material: SS (stainless steel)
  • Diameter 1: 38mm
  • Diameter 2: 37.5mm
May 1, 2026, 2:19 PM
  • Condition: Mint
  • Case material: White ceramic
  • Box and papers: Full set
  • Shipping: Fully insured delivery to CONUS only
  • Condition: Excellent
  • Case diameter: 41mm
  • Lug width: 20mm
  • Thickness: 14.5mm
[WTS] IWC Big Pilot IW503604 Top Gun Perpetual Calendar Ceratanium Black Dial 46mm Complete Set
IWC Big Pilot IW503604 Top Gun Perpetual Calendar Ceratanium Black Dial 46mm Complete Set
  • Case Size: 46.2mm diameter