Reference A1733110/BC30/109W/A20BASA.1
Key Features
- Stainless steel casing with matte finish
- 3000 meters water resistance for professional diving
- Breitling Caliber 17 self-winding movement
Specifications
- Brand
- Breitling
- Family
- Avenger
- Model
- Avenger II Seawolf Stainless Steel / Volcano Black / Military / Pin
- Reference
- A1733110/BC30/109W/A20BASA.1
- Movement
- caliber-17
- Movement Features
- Hours, Minutes, Seconds
- Date
- Case
- Stainless Steel 45mm
- Dial Color
- Black
- Crystal
- Sapphire
- Water Resistance
- 3000
Current Listings
Breitling Avenger B01 Chronograph 42 Night Mission Ceramic Carbon Dial SB0146 Full Set
- Condition: Very nice preowned condition with no signs of wear on the case or bezel.
- Case material: Black Ceramic with Titanium Back
- Case dimensions: 42mm diameter
- Bezel type: Unidirectional Rotating Ceramic Bezel
Breitling Avenger 42mm B01 Bracelet, Chronomat 22mm rubber, Titanium 20mm Folding clasp, Stainless 20mm Buckle
Breitling
- Avenger 42mm B01, Chronomat (no model number), Titanium 20mm Folding clasp, Stainless 20mm Buckle
A Breitling Avenger 42mm B01 Bracelet with a Chronomat 22mm rubber strap, along with various other Breitling items. The watch has been barely worn and comes with extra links.
- Condition: Minimal wear
- Avenger 42mm b01 bracelet extra links: true
- Chronomat 22mm rubber condition: some lint
- Breitling 20mm buckle wear: some wear
Breitling Avenger 2 Chronograph Limited Edition A133813K/A760
- Origin: Japan
- Warranty: almost a year remaining
Breitling Avenger Blackbird 44 V17311
A Breitling Avenger Blackbird 44mm watch in good condition.
- Size: 44mm diameter
Breitling Avenger Hurricane 45mm Watch XB0180 Box Card
The Breitling Avenger Hurricane 45mm XB0180 pairs an ultra-light case with a bold, military-inspired design built for performance. Its in-house automatic chronograph movement delivers precision and a strong power reserve.
- Condition: Very good
- Case material: Breitlight
- Movement type: Automatic Chronograph
- Power reserve: 70 hours
- Condition: Great
- Buckle: deployment and tang buckle
- Strap: leather strap with rubber Rolodex knock off
Breitling Avenger Night Mission 42mm 2025 Full Set $4210
a Breitling Avenger Night Mission in a 42mm case, available for sale as part of a full set.
- Size: 42mm diameter
Breitling Avenger 42 A17328. Box, Papers. Microadjust clasp...
- Case Size: 42mm diameter
Breitling Avenger II Cobra Yellow Limited Edition | M17331
This is a Breitling Avenger II Seawolf Cobra Yellow Limited Edition, one of only 788 produced out of 1000. It features a 45mm case size.
- Condition: Pre-owned (watch only)
- Case size: 45mm