Reference A3239011/G778/112X/A20D.1
Key Features
  • Stainless steel case with Stratus Silver dial
  • Automatic Breitling Caliber 32 movement
  • 24-hour bezel for second time zone tracking
  • 300m water resistance
  • 42-hour power reserve
  • Calfskin strap with folding clasp
  • Robust design suitable for various occasions
Specifications
Brand
Breitling
Family
Avenger
Model
Avenger II GMT Stainless Steel / Stratus Silver / Calf / Folding
Reference
A3239011/G778/112X/A20D.1
Movement
caliber-32
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds, Additional 24 Hour Hand (adjustable)
  • Date
Case
Stainless Steel 43mm
Dial Color
Silver
Crystal
Sapphire
Water Resistance
300
Current Listings
[WTS] Breitling Avenger B01 Chronograph 42 Night Mission Ceramic Carbon Dial SB0146 Full Set
Breitling Avenger B01 Chronograph 42 Night Mission Ceramic Carbon Dial SB0146 Full Set
  • Condition: Very nice preowned condition with no signs of wear on the case or bezel.
  • Case material: Black Ceramic with Titanium Back
  • Case dimensions: 42mm diameter
  • Bezel type: Unidirectional Rotating Ceramic Bezel
Posted at
May 6, 2026, 7:42 PM
Active
[WTS] Breitling Avenger 42mm B01 Bracelet, Chronomat 22mm rubber, Titanium 20mm Folding clasp, Stainless 20mm Buckle
Breitling Avenger 42mm B01 Bracelet, Chronomat 22mm rubber, Titanium 20mm Folding clasp, Stainless 20mm Buckle
A Breitling Avenger 42mm B01 Bracelet with a Chronomat 22mm rubber strap, along with various other Breitling items. The watch has been barely worn and comes with extra links.
  • Condition: Minimal wear
  • Avenger 42mm b01 bracelet extra links: true
  • Chronomat 22mm rubber condition: some lint
  • Breitling 20mm buckle wear: some wear
Posted at
May 6, 2026, 11:05 AM
Active
[WTS] Breitling Avenger 2 Chronograph Limited Edition A133813K/A760
Breitling Avenger 2 Chronograph Limited Edition A133813K/A760
  • Origin: Japan
  • Warranty: almost a year remaining
May 5, 2026, 8:23 AM
[WTS] Breitling Avenger Blackbird 44 V17311
Breitling Avenger Blackbird 44 V17311
A Breitling Avenger Blackbird 44mm watch in good condition.
  • Size: 44mm diameter
May 4, 2026, 9:35 PM
[WTS] Breitling Avenger Hurricane 45mm Watch XB0180 Box Card
Breitling Avenger Hurricane 45mm Watch XB0180 Box Card
The Breitling Avenger Hurricane 45mm XB0180 pairs an ultra-light case with a bold, military-inspired design built for performance. Its in-house automatic chronograph movement delivers precision and a strong power reserve.
  • Condition: Very good
  • Case material: Breitlight
  • Movement type: Automatic Chronograph
  • Power reserve: 70 hours
  • Condition: Great
  • Buckle: deployment and tang buckle
  • Strap: leather strap with rubber Rolodex knock off
[WTS] Breitling Avenger Night Mission 42mm 2025 Full Set $4210
Breitling Avenger Night Mission 42mm 2025 Full Set $4210
a Breitling Avenger Night Mission in a 42mm case, available for sale as part of a full set.
  • Size: 42mm diameter
[WTS] Breitling Avenger 42 A17328. Box, Papers. Microadjust clasp...
Breitling Avenger 42 A17328. Box, Papers. Microadjust clasp...
  • Case Size: 42mm diameter
[WTS] Breitling Avenger II Cobra Yellow Limited Edition | M17331
Breitling Avenger II Cobra Yellow Limited Edition | M17331
This is a Breitling Avenger II Seawolf Cobra Yellow Limited Edition, one of only 788 produced out of 1000. It features a 45mm case size.
  • Condition: Pre-owned (watch only)
  • Case size: 45mm