Reference 35004M20
About this watch
The Nivada Grenchen Antarctic 35004M20 is a modern watch inspired by the original Nivada Antarctic collection launched in 1950. This watch has a stainless steel case of 35.00mm, and a Beige dial. It is powered by the hand-wound caliber Landeron 21.
Brand
Nivada Grenchen
Family
Antarctic
Model
Antarctic 35 Eggshell - White Luminova / Stainless Steel / Flat Link
Reference
35004M20
Movement
21
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
Case
Stainless Steel 35mm
Dial Color
Beige
Crystal
Sapphire
Water Resistance
50
Current Listings
[WTS] 2026 Nivada Grenchen Antarctic Diver Full kit
2026 Nivada Grenchen Antarctic Diver Full kit
  • Condition: Very good
  • Case size: 38mm