Reference M039.207.11.106.00
Key Features
  • Self-winding ETA C07.611 movement
  • Mother of pearl dial with mixed indexes and dauphine hands
  • Sapphire glass with scratch resistance and enhanced clarity
  • Water resistance rating of 50 meters
  • Stainless steel bracelet with adjustable clasp for a snug fit
  • Reliable timekeeping accuracy with up to 80-hour power reserve
Specifications
Brand
Mido
Family
Baroncelli
Model
Baroncelli Lady Day Stainless Steel / MOP / Bracelet
Reference
M039.207.11.106.00
Movement
c07-611
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
  • Date
Case
Stainless Steel 33mm
Dial Color
White
Crystal
Sapphire
Water Resistance
50
Current Listings
[WTS] Mido Baroncelli III M027.428.36.053.00
Mido Baroncelli III M027.428.36.053.00
  • Condition: Like New - 9.8/10
  • Case size: 40mm diameter
  • Lug-to-lug: 47mm
  • Thickness: 9.2mm