Reference L4.512.4.91.6
Key Features
  • Longines Caliber L420 quartz movement
  • Stainless steel case with sapphire crystal
  • Red gradient dial with gem-set indexes
  • Water resistance up to 30 meters
  • 29mm diameter and 4.50mm height
  • Quality stainless steel bracelet for durability
Model
La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / Red / Bracelet
Reference
L4.512.4.91.6
Case
Stainless Steel 29mm
Dial Color
Red
Current Listings
[WTS] Longines La Grande Classique Quartz 31mm
Longines La Grande Classique Quartz 31mm
A Quartz-powered dress watch from Longines, featuring a gold-plated case and leather straps.
  • Case Diameter Without Crown: 31mm