Reference WSTA0040
Key Features
  • Cartier Caliber 1847 MC Self-Winding Movement
  • 30M Water Resistance
  • Guilloche Dial Finish
  • Roman Numerals and Sword-Shaped Hands
  • 42-Hour Power Reserve
  • Adjustable Leather Strap
Specifications
Brand
Cartier
Family
Tank
Model
Tank Must Extra Large Automatic Stainless Steel / Silver
Reference
WSTA0040
Movement
1847
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
  • Date
Case
Stainless Steel 31mm
Dial Color
Silver
Crystal
Mineral
Water Resistance
30
Current Listings
  • Condition: Great condition, some signs of wear but no major dings or scratches
  • Case dimensions: 28x38mm, 6mm thick
  • Lug width: 17mm
  • Diameter: 40mm
Posted at
May 13, 2026, 9:12 AM
Active
[WTS] Cartier Tank Solo XL Automatic W5200027 Steel Silver Dial 31x41mm Watch Only
Cartier Tank Solo XL Automatic W5200027 Steel Silver Dial 31x41mm Watch Only
  • Condition: Excellent pre-owned condition with faint wear on the case and deployant clasp.
  • Case Size: 31mm x 41mm
  • Material Case: stainless steel
  • Diameter: 31mm
Posted at
May 13, 2026, 8:52 AM
Active
  • Condition: Great condition with minimal hairlines/marks and worn leather strap
  • Case size: 41mm diameter
  • Water resistance: 30m depth rating
  • Movement: Movement within standards
[WTS] Rare Vintage Must de Cartier Tank Bordeaux Cloisonne Dial w/ Original Cartier Box & Booklet
Rare Vintage Must de Cartier Tank Bordeaux Cloisonne Dial w/ Original Cartier Box & Booklet
  • Condition: Pre-owned, excellent condition
  • Case Size: 23MM x 30MM, diameter
  • Movement Type: Cartier Swiss quartz movement
  • Strap Material: Bordeaux colored leather strap
May 10, 2026, 11:04 PM
[WTS] Cartier Tank WSTA0072 full set 2023
Cartier Tank WSTA0072 full set 2023
  • Condition: very good condition
  • Case material: stainless steel
  • Diameter: 33.7 mm
  • Thickness: 6mm
May 10, 2026, 7:33 PM
[WTS] Cartier Tank Solo XL Automatic Full Steel Silver Dial (Mint/Serviced)
Cartier Tank Solo XL Automatic Full Steel Silver Dial (Mint/Serviced)
Additional Details: Cartier Tank Solo XL Ref. 3515 in full stainless steel, presented in outstanding original condition.
  • Condition: Mint/Serviced
  • Case size: 31x40mm
  • Bracelet size: comfortably fits a 7.5–7.7” (19.5cm) wrist
[WTS] Must de Cartier Tank Vermeil (w/ original strap and buckle)
Must de Cartier Tank Vermeil (w/ original strap and buckle)
  • Condition: vintage, minor scratches and wear due to age
  • Case dimensions: 20mm diameter, 28mm lug to lug, 15mm lug width, 6mm thickness