Reference A1338811/BD83/153S/A20D.2
Key Features
  • Breitling Caliber 13 Movement
  • Stainless Steel Case
  • Volcano Black Dial with Stick and Dot Indexes
  • Rotating Dive Bezel with 0-60 Scale
  • Sapphire Crystal Glass
  • Water Resistance up to 200 meters
  • Comfortable Rubber Strap
Family
Colt
Model
Colt Chronograph Automatic Stainless Steel / Volcano Black / Rubber / Folding
Reference
A1338811/BD83/153S/A20D.2
Case
Stainless Steel 44mm
Dial Color
Black
Water Resistance
200
Current Listings
  • Condition: used, good pre-owned condition with normal signs of wear consistent with age
  • Movement: Breitling Caliber 17 (ETA 2824-2 base)
  • Case size: 38mm
  • Thickness: ~12mm
Posted at
May 2, 2026, 6:07 PM
Active
Breitling Colt GMT A32350 Black Dial, 43 mm, Steel, Professional II Bracelet
  • Condition: Very good
  • Case Diameter: 40.5mm
  • Case Thickness: 13.6mm
  • Lug Width: 20mm
Posted at
Mar 31, 2025, 2:23 AM
Active
Breitling Colt Chronograph A7338811/BD43 Steel Black 44mm
  • Condition: 9.5/10 excellent, clean crystal, everything works as it should.
  • Case diameter: 44mm
  • Water resistance depth rating: 200m
  • Movement type: Super Quartz
Feb 7, 2025, 6:22 PM
Breitling Colt 44mm A17388
Breitling Colt 44mm A17388
Rugged everyday Breitling watch. Clean looking Colt 44 with black dial and red accent second hand.
  • Condition: very good condition with minimal wear
  • Case diameter: 44mm