Reference 5015-12B40-O52A
Key Features
  • 45mm titanium case
  • 300m water resistance
  • 120-hour power reserve
  • Sapphire glass
  • Automatic movement (Blancpain caliber 1315)
  • Rotating bezel with 0-60 markings
Specifications
Brand
Blancpain
Family
Fifty Fathoms
Model
Fifty Fathoms Titanium / Blue / Sailcloth
Reference
5015-12B40-O52A
Movement
1315
Movement Features
  • Hours, Minutes, Seconds
  • Date
Case
45mm
Dial Color
Blue
Crystal
Sapphire
Water Resistance
300
Current Listings
Blancpain Fifty Fathoms Titanium -5015-12B40-O52A - Blue - 45mm - Mint
The watch is a Blancpain Fifty Fathoms Titanium with a blue dial and 45mm case size. It features an automatic movement, date display, and comes with a blue sail cloth canvas strap. The watch is in mint condition and includes original packaging and papers.
  • Condition: Pre-Owned - Mint
  • Case Size: 45mm
  • Bracelet Type: Blue Blancpain Sail Cloth Canvas w. Tang Buckle
  • Material: Titanium
Posted at
Mar 26, 2025, 8:14 PM
Active
Mint Blancpain 45mm Fifty Fathoms Titanium SunBurst Blue Dial 5015 Complete 2018
This Blancpain Fifty Fathoms Titanium is a 45mm watch with a SunBurst Blue Dial, featuring the famous caliber 1315. It comes with a new Artem Sailcloth Strap and Spring Leaf Deployant.
  • Condition: Mint Condition
  • Caliber: 1315
  • Water Resistance: 100m
  • Movement Status: 100% Working condition
Posted at
Mar 26, 2025, 12:30 PM
Active
[WTS] Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe - 5100-1140-O52A - Blue - Stainless Steel - 38mm - Extra Straps - Full Kit
Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe - 5100-1140-O52A - Blue - Stainless Steel - 38mm - Extra Straps - Full Kit
  • Condition: Very good condition
  • Case size: 38mm diameter
  • Case material: Stainless Steel
  • Bezel type: Unidirectional Ceramic
May 13, 2026, 1:24 PM
2021 Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe Meteor Gray Dial on Bracelet Full Set Ref 5000-1110-70B
The Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe is a modern dive watch featuring a gorgeous meteor gray sunburst dial. It has a 43MM stainless case, unpolished with sharp lines throughout, and comes on its original H-link style stainless bracelet.
  • Condition: Really nice condition, lightly worn
  • Case Size: 43MM diameter
  • Movement Caliber: Automatic cal 1315
  • Bracelet Style: H-link style stainless bracelet
May 12, 2026, 9:59 PM
[WTS] - Lot - Swatch + Omega Moonswatch Mission to the Moon and Swatch + Blancpain Fifty Fathoms
- Lot - Swatch + Omega Moonswatch Mission to the Moon and Swatch + Blancpain Fifty Fathoms
  • Condition: like new
[WTS] Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe 5000-0240-O52A 43mm Ceramic Blue Box 2021
Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe 5000-0240-O52A 43mm Ceramic Blue Box 2021
This Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe features a 43.6mm satin-brushed grey ceramic case, sunburst blue dial with date display, and Calibre 1315 automatic movement with 120-hour power reserve.
  • Condition: Mint pre-owned condition with light wear on the strap only
  • Case material: grey satin-brushed ceramic
  • Diameter: 43.6mm
  • Water resistance: 300m
May 11, 2026, 10:00 AM
[WTS] Blancpain Fifty Fathoms. Trilogy. 40mm. $3950 only !! Bracelet included.
Blancpain Fifty Fathoms. Trilogy. 40mm. $3950 only !! Bracelet included.
  • Condition: Used, with minor damage (broken endlink)
  • Bracelet condition: Included
  • Strap type: Aftermarket rubber
  • Damage: Broken endlink
[WTS] Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe 5000-0240-O52A – Very Good – Full Set
Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe 5000-0240-O52A – Very Good – Full Set
  • Condition: Very Good
  • Case Size: 40mm
  • Water Resistance: 300m
  • Crystal: double AR sapphire crystal
Blancpain - 5085F · $9,399
The Blancpain Fifty Fathoms Chronographe Flyback is a 45mm, high-luxury dive chronograph with 300m water resistance and iconic sapphire-capped bezel. Powered by the Frederique Piguet-based (now Manufacture Blancpain) F185 movement, it offers a versatile flyback complication and superior finishing.
  • Condition: preowned, great condition
  • Case size: 45mm
  • Case thickness: 15.5mm
  • Lug width: 23mm